O bibliotece

Nasza biblioteka otwarta jest codziennie w godzinach 8.40-14.40. Udostępnia swoje zbiory uczniom i pracownikom szkoły. Uczeń może jednocześnie mieć na karcie nie więcej niż trzy książki. Każdą z nich należy oddać w ciągu trzech tygodni od dnia wypożyczenia. Wyjątkiem są lektury. Można je trzymać tak długo jak są potrzebne. Biblioteka dysponuje 4 stanowiskami komputerowymi z szybkim dostępem do Internetu. Pracować na nich mogą uczniowie i pracownicy szkoły, po zapoznaniu się z regulaminem korzystania z komputerów. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem katalogu zbiorów do komputera. Biblioteka wspomaga realizację procesu nauczania i wychowania. Udziela pomocy w zdobywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji z różnych źródeł.

Zbiory biblioteczne

W bibliotece zgromadzono ponad 16 tysięcy książek z różnych dziedzin wiedzy i literatury pięknej, oraz zbiór podręczników. Z zasobu multimedialnego-płyt CD i kaset video korzystają nauczyciele.

Wykaz lektur

Lektura obowiązkowa

Klasa IV
1. Collodi C.: Pinokio
2. Lewis C.S.: Opowieści z Narnii, cz. I: Lew, Czarownica i stara szafa
3. Montgomery L. M.: Ania z Zielonego Wzgórza
4. Twain M.: Przygody Tomka Sawyera

Klasa V
1. Sienkiewicz H.: W pustyni i w puszczy
2. Niziurski E.: Sposób na Alcybiadesa
3. Dahl R.: Matylda
4. Kipling R.: Księga dżungli (fragmenty)

Klasa VI
1. Jurgielewiczowa I.: Ten obcy
2. Musierowicz M.: Kłamczucha
3. Dickens Ch.: Opowieść wigilijna (fragmenty)
4. Makuszyński K: Szatan z siódmej klasy
5. Saint-Exupry A.:Mały książę (fragmenty)

Imprezy kulturalne

Biblioteka jest miejscem, w którym co roku odbywa się wiele imprez kulturalnych, takich jak konkursy czytelnicze, wystawy książek, gazetki szkolne na korytarzu i w bibliotece. Organizowane są również wyjścia do bibliotek publicznych w mieście, spotkania z ciekawymi ludźmi. W bibliotece organizowane są konkursy, które mobilizują ucznia do czytania, poszukiwania nowych wiadomości, rozwijania swoich umiejętności plastycznych, teatralnych. Możliwość zdobycia nagrody, uzyskania pochwały od nauczyciela czy zdobycia dobrej oceny są dla uczniów bardzo ważne. Uczniowie biorą udział w konkursach międzyszkolnych organizowanych we współpracy z innymi bibliotekami szkolnymi i publicznymi.

Nasze gazetki:

O KRASNALACH