Piątek, 2024-03-29 ( Imieniny: Marka, Wiktoryny)

Biuletyn Informacji Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 14, w tym Szkoły Podstawowej nr 24 i Przedszkola nr 24 we Wrocławiu - Historia

Zapraszamy do zapoznania się z naszą historią.

Budowę Szkoły zaplanowano już w 1919 w czasie powstawania osiedla Złotniki (Goldschmieden). Zbudowana w latach 1934-1938, obecna Szkoła Podstawowa nr 24, przy ulicy Częstochowskiej 42 (Kupferberger Strasse), powstała według projektu Maxa Schirmera przy współudziale Alfreda Zinklera. Szkoła, otwarta w kwietniu 1935 roku, wzniesiona została z cegły pokrytej gruboziarnistym tynkiem. Zaprojektowana została jako kompleks złożony z czterech parterowych skrzydeł nakrytych dwuspadowymi dachami, tworzącymi w planie kształt wielkiej litery E. Obok szkoły, w latach 1936 i 1937, wzniesiono dwa rozdzielone dziedzińcem budynki sierocińców dla chłopców i dziewcząt. Całość zlokalizowana została w bezpośrednim sąsiedztwie dużego, pięknego parku, który do dzisiaj stanowi dodatkowy walor Szkoły.

Polska szkoła po II wojnie światowej

1 września 1946 roku rozpoczęła się nauka w szkole polskiej. Najstarsza wówczas klasa piąta liczyła 12 osób – 5 dziewczynek i 7 chłopców w wieku od 12 do 18 lat. Pierwszym kierownikiem szkoły, w latach 1946 – 1951, został  Feliks Szyrzysko – uczył historii, geografii i języka polskiego. Ponieważ budynek był bardzo zdewastowany, nie było szyb w oknach, dach był częściowo uszkodzony, Pan Szyrzysko często na noc zostawał w budynku i pilnował, aby nie rozkradziono do reszty skromnych sprzętów. Spał w pomieszczeniu, gdzie dzisiaj mieści się pokój nauczycielski. Jego żona, pani Maria Szyrzysko uczyła matematyki.

W pierwszym roku działalności szkoły nie prowadzono lekcji religii i wychowania fizycznego. Uczniowie mieli 3,4 lekcje dziennie. W drugim roku nauki wyburzono ścianę między dwiema ostatnimi salami od strony ulicy Rzeszowskiej (obecne sale 17 i 18), zamurowano część korytarza i tak powstała sala gimnastyczna.

W kolejnych latach Szkołą zarządzali kolejno:

Feliks Szyrzysko (1946 – 1951) – pierwszy kierownik szkoły polskiej

Maria Dziuk (1951 – 1954)

Genowefa Szostes- Dąbrowska (1954 – 1966)

Anna Jadkiewicz (1966 – 1968)

Helena Zaborowska (1968 – 1969)

Irena Włodarczyk (1969 – 1972)

Aldona Chaszczowska (1972 – 1976)

Janusz Walczak (1976 – 1991) – dyrektor szkoły

Wiesław Prystupa (maj 1991 – 2003) – dyrektor szkoły

Elżbieta Szerzyna (2003 – 2006) – dyrektor szkoły

Robert Siwy (2006 – obecnie) – dyrektor szkoły

Ważne wydarzenia w życiu Szkoły:

1 września 1946 r. rozpoczęła się nauka w szkole polskiej,

1947 r. powstaje mała sala gimnastyczna (wyburzono ścianę między dwiema ostatnimi salami na jednym z korytarzy (obecne sale 17 i 18) i zamurowano część korytarza),

1 grudnia 1968 r. rozpoczęto naukę języków obcych (j. niemiecki i j. angielski) w ramach zajęć pozalekcyjnych,

koniec lat 70-tych – dyrektor Janusz Walczak uzyskał zgodę inspektora oświaty na prowadzenie nauki religii; szkoła zajmuje I miejsce w województwie, w konkursie na aranżację „zielonej sali gimnastycznej”,

1980 r. rozpoczynają się starania o budowę sali gimnastycznej, które z powodu ogłoszenia stanu wojennego niestety zakończyły się na etapie projektu,

1981 r. zaadoptowano strych nad biblioteką na świetlicę szkolną,

1993 r. dzięki wieloletnim staraniom oraz życzliwym sponsorom następuje uroczyste otwarcie sali gimnastycznej,

1999 r. powstaje w szkole filia Gimnazjum nr 34 i rozpoczyna naukę pierwsza klasa gimnazjalna; swój początek mają Czwartki lekkoatletyczne,

2000 r. rozpoczyna się tradycja Złotnickich biegów przełajowych i Małego maratonu złotnickiego. Imprezy te kontynuowane są do dzisiaj,

czerwiec 2006 r. szkoła obchodzi sześćdziesięciolecie istnienia,

wrzesień 2010 r. został powołany do życia Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14. W skład Zespołu wchodzi Szkoła Podstawowa nr 24 oraz Przedszkole nr 24, dobudowane na tyłach szkoły.

2013 r. oddano do użytku boisko sportowe przy szkole,

2015 r. rozpoczął się I etap gruntownego remontu szkoły – wymieniony został dach oraz okna w całym budynku, zaadoptowano strych pod nowoczesne sale dydaktyczne (m.in. sale językowe, sale komputerowe, sala telewizyjna). Niemal wszystkie sale, w tym te na parterze, zostały wyposażone w rzutniki multimedialne, a nauczyciele mają dostęp do komputerów i Internetu w klasach, dzięki czemu mogą prowadzić zajęcia interaktywne,

czerwiec 2016 r. rozpoczął się remont sali gimnastycznej.

Logo Szkoły

Od kilku lat Szkoła posiada swoje logo. Jest to wspólne dzieło uczniów i kadry pedagogicznej, wyłonione w czasie konkursu wewnątrzszkolnego. Do komisji konkursowej napłynęło wiele ciekawych prac. Ostatecznie dzięki zaangażowaniu samorządu uczniowskiego i nauczycieli, z kilku pomysłów stworzone zostało spójne logo, z którym utożsamia się cała szkoła.

Opis logo: na tle błękitnego nieba znajduje się promienne słońce symbolizujące radość, czterolistna koniczyna symbolizująca szczęście oraz czerwony trójkąt równoramienny symbolizujący dach szkoły, która gwarantuje bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój każdego ucznia.

Wytworzono:2021-07-05 23:45przez:
Opublikowano:2021-07-05 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Biuletyn Informacji Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 14, w tym Szkoły Podstawowej nr 24 i Przedszkola nr 24 we Wrocławiu

• Brak wpisów.

Banery/Logo